środa, 25 lutego 2009

cos dla narciarzy

Skala umiejętności narciarskich liczy 10 poziomów, podzielonych dodatkowo na 3 grupy.

Początkujący

1. Nigdy nie jeździłeś ale masz zamiar zacząć uprawiać ten ekscytujący sport.

2. Zjeżdżając po 'oślej łączce' potrafisz się zatrzymać przy pomocy techniki „pługa”. Możesz także potrafić zmieniać kierunki jazdy, ale nie opanowałeś tego jeszcze doskonale.

3. Łączenie zmian kierunków w jeździe 'pługiem' w lewo i prawo nie stanowi dla Ciebie problemu, tak samo jak i zatrzymanie się na łagodnej, zielonej trasie. Może zacząłeś już nawet poznawać nieco trudniejsze niebieskie trasy.

4. Twoja jazda jest coraz bardziej płynna i potrafisz wykonywać kontrolowane skręty na niebieskich trasach. Twoje 'pługowanie' jest zdecydowanie mniejsze i potrafisz zatrzymywać się układając narty w równoległym położeniu.

Średnio zaawansowany

5. Zacząłeś poznawać łatwiejsze czerwone trasy i Twoje skręty stają się coraz lepsze wraz z każdym przejazdem, ale ciągle używasz minimalnego 'pługa' przy inicjacji skrętów. (Rada: jeżeli staje się to dla Ciebie frustrujące, skorzystaj z lekcji doświadczonego narciarza lub instruktora).

6. Zyskujesz coraz więcej pewności siebie i cieszysz się prędkością oraz wrażeniami z jazdy. Na tym etapie doskonalisz równoległe prowadzenie nart na łagodnych czerwonych trasach. Może zacząłeś nawet jazdę na czarnych trasach, pokrytych muldami lub zapuszczasz się na nie przygotowane tereny poza trasami. Ostrożnie zjeżdżasz z łatwiejszych czarnych tras, ale wciąż nie czujesz się na nich pewnie.

7. Bez problemów łączysz serie skrętów prowadząc narty równolegle i większość czarnych tras nie sprawia Ci żadnego problemu (ścianki na Kasprowym, Golgota, Bieńkula). Bardziej strome i pokryte lodem stoki sprawiają, że tracisz trochę ze swojego stylu, ale jesteś tego świadomy i pracujesz nad tym.
Opanowałeś jazdę krótkim skrętem, po łatwych muldach i w puchu (ale w takim powiedzmy do 15-20 cm)

7a Jesteś pomiędzy pomiędzy poziomem 7 a 8 (bez doświadczenia po za trasami) lub jesteś na poziomie 7 ale ponieważ stosunkowo szybko zacząłeś jeździć poza trasami masz troszkę większe doświadczenie w tym temacie (minimum 10-20 dni jazdy poza trasami). Ale cały czas masz jeszcze braki techniczne. I to jest właśnie poziom moich umiejętności...

Zaawansowany

8. Potrafisz jeździć po wszystkich przygotowanych trasach w dobrym stylu i z dobrą techniką. Opanowałeś stromizny, muldy i zlodowaciałe odcinki, nie tracąc nic ze swojego stylu, Potrafisz bez problemów łączyć krótkie i długie skręty, dostosowywać styl jazdy do warunków terenowych. Jeździsz poprawnie, szybko, ze stylem, w każdych warunkach. No, prawie . Jeździsz w miarę swobodnie w puchu do 70 cm

Uwaga! Jeżeli nie jeździłeś poza trasami to ponieważ masz bardzo dobra technikę twoja jazda po za trasami z dnia na dzień będzie lepsza. Pamiętaj tylko o zmianie nart. Będzie łatwiej Na początku więcej będzie nauki (i upadków) niż jazdy, nie poddawaj się, zajmie Ci to trochę czasu, ale warto!

9. Jazda poza trasami już nie jest walką, a Ty potrafisz wykonywać i cieszyć się wszystkimi rodzajami skrętów na wszelkich trasach. Na tym etapie możesz rozważyć profesjonalne lekcje na przykład w celu doskonalenia jazdy poza trasami, poprawy jazdy i techniki podczas zawodów czy też zostania instruktorem.

10. Jesteś doskonałym narciarzem który potrafi jeździć wszędzie i w każdych warunkach. I robisz to wspaniale stylowo i technicznie. Może szkolisz instruktorów narciarskich lub jesteś byłym zawodnikiem?

Warto poprosić jakiegoś znajomego o sfilmowanie naszej jazdy w rożnych warunkach. Zdarza się, ze nasza samoocena zmienia się radykalnie po obejrzeniu takiego filmu.

i jeszcze inna skala
tym razem od góry :)

10 – narciarze eksperci, którzy potrafią zjechać z użyciem odpowiedniej techniki dowolną trasą o dowolnym nachyleniu i w każdych warunkach, nie tylko na stokach przygotowanych, ale także „off piste" (np. zjazd z Mont Blanc). Tutaj odnajdzie się najlepsza grupa instruktorów o doświadczeniu zawodniczym, freeride oraz ski-extreme.

9 – doskonali narciarze, poruszający się pewnie dowolnymi technikami, także z maksymalnymi prędkościami, na przygotowanych stokach, a także w puchu , na muldach i na tyczkach. Tutaj odnajdzie się m.in. większość instruktorów i zawodników.

8 – bardzo dobrzy narciarze, potrafiący zastosować wszystkie techniki narciarskie w zależności od warunków nawet na dużych prędkościach. Bardzo dobrze jeżdżący w puchu i na muldach, nieco gorzej na tyczkach. Tutaj jest miejsce m.in. dla słabiej jeżdżących instruktorów i dobrze jeżdżących pomocników. Tutaj też powinni odnaleźć się (dawniej doskonale jeżdżący) instruktorzy-seniorzy.

7 – dobrzy narciarze, stosujący prawidłowo kilka technik w zależności od warunków. Dobrze na muldach i puchu, natomiast słabo na tyczkach. Potrafią dobrze pojechać skręt fun bez kijków. Tutaj jest miejsce dla pomocników instruktorów. I znów to mniej więcej poziom moich umiejętności....

6 – dosyć dobrzy narciarze, mający opanowane kilka technik przy małych i średnich prędkościach. Dobrze opanowany skręt carvingowy. Mają problemy przy jeździe w puchu i na muldach. Nie potrafią jeździć na tyczkach.

5 – średnio zaawansowani narciarze, którzy rozumieją zasady ruchu ciała w skrętach, jednak nie potrafią ich w pełni wprowadzić w życie. Umieją wykonać kilka skrętów równoległych, np carvingowych na średnio nachylonych stokach. Potrafią bezpiecznie zjechać każdą czarną trasą (niekoniecznie mając z tego przyjemność).

4 – dosyć słabi narciarze, którzy głównie posługują się technikami płużnymi, jednak w łatwym terenie potrafią wykonać kilka skrętów równoległych np. techniką carvingową. Dla nich trasy czarne są za trudne.

3 – słabi narciarze – jeżdżący techniką płużną, potrafiący się bezpiecznie zatrzymać. Potrafiący wykonać skręty cięte, równoległe dostokowo. W tej grupie mogą się też odnaleźć tzw. kamikadze (są niebezpieczni, nie boją się prędkości, ale mają problemy z kontrolą toru jazdy i zatrzymywaniem się).

2 – bardzo słabi narciarze, mający słabo opanowane podstawowe ewolucje płużne i mający problemy z zatrzymaniem się.

1 – początkujący narciarze – mający za sobą 1 - 2 dni na nartach. Tym wszystkim życzymy, aby się nie zrażali i za kilka lat mogli się zaliczyć do grup 6-8. Pamiętajcie, że narciarstwo jest jednym z najpiękniejszych sportów na naszym globie. A na pewno najwspanialszym sportem zimowym.
a piszę to wszystko, bo dziś cały dzień szalałem na nartach w pięknym i świeżutkim puchu - no po prostu cuuuudownie. to było rewelacyjne doświadczenie... a pod wieczór śnieg zaczął prószyć ponownie wiec rano będzie kolejny dzień cudownych warunków i jazda w puchu... a po nartach dwie godziny leżałem w basenie oraz siedziałem w saunie - po prostu kocham Cię jak.... ISLANDIĘ ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz